Trágárság

Anyu újabban olvasgatja a blogomat. Mondta, hogy szerinte élvezhető a stílusom, kivéve, hogy szerinte nem kéne csúnya szavakat használnom. Olyanokat, mint a ribanc. Nos, anyu vállalkozó és nem tudja, milyen feszített most a tempó egy alkalmazott számára. (Igen, tudom, a vállalkozói lét idegőrlő, de én most nem arról fogok beszélni...)

Ha anyu is alkalmazott lenne, ő is kapott volna a kormánytól Erzsébet-utalványt, meg SZÉP kártyát. Kapott volna, a januári cafeteria összeget például most, február végén. Anyu valószínűleg megtalálta volna a neten, hogy hol az elfogadóhelyek listája, talán kevésbé gyorsan mint én.

Nos, én megtaláltam, viszonylag gyorsan, és levontam a következtetéseket. A teljesség igénye nélkül:
A korábbi 18 ezer forinthoz képest, amit meleg és hideg étel vásárlására is szinte mindenhol elfogadtak, most kaphattam max 5 ezer forint értékű Erzsébet utalványt, ami hideg étel vásárlásra való és SZÉP kártyát, feltöltve 10 ezer forinttal, ami meg meleg étel vásárlásra van kitalálva.
Az elfogadóhelyek listája hosszú, az utalványnál CBA és Honi nyilván előnyben. Tesco, Match és Spar kiesik. A Szép kártyára csak vendéglátás részt kértem (még szállás és pihenés kapható), az elfogadóhelyek kizárólag éttermek. Szerencsére van közte Burger King, mert a többit nem tudom megfizetni.
A munkahelyemen még nincs az elfogadáshoz szükséges terminál, nem tudják, hogy mikor lesz, tehát használni ott sem tudom a kártyát.
Az üzenete a dolognak tehát az, hogy az étteremben evés nagyobb támogatottságot kap, mint az otthon főzés (igaz magyar alapanyagokból).
Ezen túltettem magam, mint ahogy azon is, hogy míg Tesco-ban nem fogadják el az utalványt, addig egy belvárosi szivar és brandy márkaboltban igen. Nos, ez is érdekes, de lehet, hogy csak nekem.
Ma esedékes volt a bevásárlás, úgyhogy tettem egy próbát. Köztudott, hogy vásárolni éhes gyomorral nem szabad, ezért elmentem a Burgerbe bedobni egy sajtburit, amit az újdonsült kártyámmal terveztem kifizetni. A történet a szokásos. A pult másik oldalán álló fiatal srác elbizonytalanodik, mikor megkérdezem, elfogadják-e a kártyámat, mert a honlapon az állt, hogy igen. Aztán hívja a műszakvezetőt. Ő gyorsan hoz egy szemre 30 oldalas útmutatót. Lehúzzák a kártyát egyszer - Elutasítva. Kétszer - elutasítva. Közben lázas lapozás az útmutatóban és pénztárgépnyomkodás. Eltelik tíz perc, a műszakvezető sűrű elnézéskérés közepette felajánlja, hogy inkább vigyem el ingyen a burgert. Mondtam, hogy ne aggódjon, nem az ő hibája hogy nem sikerült.
Azután megnéztem a kinyomtatott listán, hogy hol fogok tudni vásárolni az utalványaimmal. Az Arany János utcai metrómegállónál álltam, így a legcélszerűbbnek a listán lévő "ABC - Arany János utca 55." tűnt. Jó sokáig kerestem, aztán egy virágüzletben mondták, hogy az Arany János utca utolsó háztömbje a 33-as, de ott például pont van egy CBA. Gondolom a közigazgatásban is nehéz dolgozni, és nem könnyű 3 betűt meg egy címet rendesen leírni. :)

Ezek után anyukám is azt mondaná, hogy ezt a sok fost dugja fel magának minden magyarkodó miniszter. De aztán eszébe jutna - ahogy nekem is eszembe jut néha - az a néhány intő szó, amit gyakorta hangoztat: "Jó nevelésről nem elfeledkezni!"

Betértem hát az igaz magyar CBA-ba és azonnal elöntött az izgalom, a boltról ugyanis lerítt, hogy gazdag seggfejek járnak ide vásárolni, ami többé kevésbé beigazolódott. És most jön a csattanó, a bolt ugyanis minden elképzelésemet felülmúlva csodálatos volt!

Tiszta, kellemes, rengeteg fajta áru, mind jó minőségű. A bolti aláfestő zene nem a rádió 1, hanem valami lágy dallam, szaxofonos és zongorás. A zöldségek nem fonnyadtak - mint például a Matchban, és nem csak kunsági étolajat találni ott, hanem például különféle tokaji boreceteket, fürjtojást és mindenféle sznob csodát. És a legjobb az egészben, hogy az árak átlagosnak mondhatók, semminél sem gondoltam magamban azt, hogy úristen ez megfizethetetlen.

Szóval azért jó dolgok is történnek, vagyis hogy közhellyel éljek: Minden rosszban van valami jó. :)

Akit pedig nem győztem meg arról, hogy néha azért nem gond egy kis trágár beszéd, az olvassa el Vonneguttól "A nagy űrbaszás" című novellát! Anyu, Te is!

Fekete harisnya, te hűtlen ribanc!

Tegnap megint elkapott a migrén, bár most hányás nélkül, de azért elég erős. A zuhanyt megnyitva szinte hasított - sírtam. Ez nem normális, gondoltam. Az élet szar, ez nagyon fáj és egyáltalán nem normális, hogy 24 évesen az élet ilyen legyen. Ilyen hihetetlenül, elképesztően szar.
Korán lefeküdtem, nem is bírtam volna ébren maradni, csak sírni volt erőm. Amikor Papa jött lefeküdni - valamikor éjjel - egy pillanatra megébredtem és éreztem, hogy már nem fáj. Csodálatos érzés, a folyamatos tompa mégis erős fájdalom után érezni, hogy - mit is? Hogy nem érzek semmit. A semmit is lehet érezni.

Reggel picit elaludtunk, csak pár percet, a szundit kinyomtam, valaki az irodából keresett 7:38-kor, telefoncsörgésre ébredtem. A konyhába érve már a redőnyön át láttam, milyen szépen süt a nap - végre! Arra gondoltam, milyen csodálatos lesz, mindjárt főzök egy kávét, tejet melegítek, és végre nem a szürkeségbe, hanem a napsütötte Budapestre fogok kilépni.
Azt is jól kitaláltam, hogy ma szoknyában megyek dolgozni, mostanában nem volt ilyen, túl hideg volt és kedvem sem volt nagyon öltözködni és csinosítgatni magam. De most kitaláltam, hogy ruhát veszek fel, fekete harisnyával.
Aztán itt fordult át rémálomba a reggel. A harisnya megint eltűnt, megint, mint mindig. Mindent átkutattam, tényleg az egész lakást, az összes szekrényt, fiókot, egyesével hajigáltam a ruhákat, benéztem az ágy alá, megnéztem a székek alatt, végigtúrtam a szennyest... Közben hangosan kiabáltam "Fekete harisnya, te rohadt, kibaszott szemét, talán a föld nyelt el? Nem hiszem, akkor meg hol az istenbe' vagy már megint?!", a düh egyre jobban elhatalmasodott rajtam. A fekete harisnyákkal nincs szerencsém, mindig eltüntetem őket, és mindig a legrosszabbkor, épp indulás előtt, épp amikor amúgy is mindjárt lekésem a vonatot, épp amikor semmi más ötletem sincs hogy mit vegyek fel, vagy amikor már kitaláltam egy nagyon jó összeállítást és az csak a fekete harisnyával jó. "Aki tudja, tudja milyen ez."
Rájöttem, hogy el fogok késni és inkább jobb lesz, ha beletörődök a dologba. Elkezdtem felrángatni magamra valami nadrágot, a közben nekiláttam volna a kávénak, de a kávéfőzőbe nem tettem kávét, így csak egy adag forró vizet főztem. Na ekkor elszabadult a pokol...

A metrón állva kellett olvasnom, éreztem, gyűlölöm az összes embert aki abban a pillanatban velem együtt utazik. Sőt az összes többit is.

Az irodai dolgokat nem ecsetelem, a lényeg, hogy rémes napom volt, már hetek óta rémes napjaim vannak, nagy a stressz, mindenki kimerült és mindenki panaszkodik.
Így egész nap azon gondolkoztam, miért ekkora fos az életem. És végtelenül sajnáltam magam. Aztán délutánra valamivel jobb lett, megjött a kedvem a főzéshez is, valamivel vidámabban értem haza.

Porszi (a cica) minden délután, amikor megérkezem lerohan a galéria lépcsőjén, hogy üdvözöljön. Ma nem. Mondom, Porszi, Te aztán igazán lusta vagy. Aztán egy-két óra múlva furcsa lett, megnéztem, igen beteg formája van. A tálban ott a reggel kirakott cicakaja, tehát egész nap nem evett. Ok, gyors telefon az állatorvosnak, aki nem nyugtatott meg, kért, hogy a lehető leggyorsabban vigyem be. Mivel autóm nincs, és háromnegyed kilenckor esélytelen kijutnom Újpestre busszal, ezért mondtam, hogy legkorábban holnap reggel, valahogy megoldom. Közben a neten Papával végignéztük, van-e elérhető közelségben állatorvos, vagy van-e olyan, aki házhoz jön. Hát van; 30 ezer forintért éjszakai ügyelet, vagy házhoz jönnek 13000 forintért, de akkor még csak ránéztek a macskára. Ezek ugyebár akkor nem jöhetnek szóba.
Egyre jobban elhatalmasodott rajtam a "life is shit" érzés, a bőgést valahogy visszafogtam.

Főzni kezdtem, meg mosogatni. Eszembe jutott anyu, hogy most én vagyok ő, aki este 10kor munka után főz és mosogat, mert muszáj. Mosogatás közben úgy éreztem, hogy nem hagyhatom abba, muszáj csinálnom, különben azonnal megbomlik az elmém, szétesik az életem.

Ez az amiért ezt a napot elmeséltem, a következtetés miatt. Az érzés, hogy a világon semminek nem vagyok ura, rémisztő. Rájöttem, hogy az utóbbi években bármennyire is igyekeztem elkerülni, valahol én is a tipikus "körülmények rabja" lettem. Folyton halogatok dolgokat, elcseszek rengeteg mindent, mert mindig van kifogásom. Mindig van valami, most nem érek rá, most túl fáradt vagyok, most rossz kedvem van... Akkor esett le, hogy valószínűleg ennél sosem leszek kevésbé fáradt - legalább is a közeljövőben nem. Tehát ha mindig felmentem magam, sosem jutok előbbre. Rájöttem, hogy ez hülyeség és már megint csak önmagamat szabotáltam. Egyszerűen nem engedhetem meg magamnak, hogy elcsesszem.
Anyura gondoltam megint, hogy olyan fiatalon hogyan bírt velünk. Hogyan bírt 14 - vagy hány - évig a vállalatnál pénzügyi előadó lenni. Azt hiszem, ott is rengeteg seggfej vehette körül, de nem mondhatta, hogy anyátok picsáját én leléptem. Mert felelős volt értünk. Az élet nehéz és az embernek össze kell szednie magát. Nem a túlélés miatt, hanem hogy minden küzdelem ellenére boldog tudjon maradni. Nekem is össze kell szednem magam.

Aztán végeztem a mosogatással meg a rakodással, és gondoltam elrakom a ruháimat. Kihúztam a legalsó fiókot.


Ott volt a harisnya.

"Ilyen van? Ilyen van?"


"Fiatal volt még, harmincegy éves. Nem tudta: minden van."

Ez a könyv - Bächer Iván: Klétka - ha nem lenne ilyen csodálatos, kidobnám és soha ki nem ejteném a címét. Szomorú. És annyira hatásos, amilyen könyv rég volt számomra. Bächer Iván nem hatásvadász, nem ír cirkalmas mondatokban, nem tár elénk végzetes szerelmi történetet, csupán a valóságot. Ettől olyan megrázó. Vera (Gold Jenőke felesége) rákos, az ő betegségéről és haláláról olvasva tanulhatunk rengeteget az életről. Amikor letettem a könyvet sírtam. Nem a halál ténye miatt, hanem azért mert éreztem, mennyi időt pazarlok el. Hogy ahelyett, hogy minden másodpercet kihasználnék, inkább mint egy előre megírt forgatókönyv szerint, szabályosan elrontom a saját életem. És mindig azt mondom, hogy csak átmenetileg. Ezt és azt még végig kell várni mielőtt...

Pedig élni nem így kell.

Annál is inkább mert minden csak egy pillanat. Az élet el fog futni, tudom. Egyszer csak ott állok öreg nagyiként, betegen, és azt látom, csak percek vannak hátra, az élet elfutott. Mint ahogy most is itt ülök a kanapén, egész nap dolgoztam, maradt pár órám élni. Mint ahogy itt ülök és látom, hogy egyszer csak 24 éves lettem, már felnőtt vagyok, már én járok minden reggel dolgozni, már én mosom a ruhát, én aggódom a számlák miatt mint régen anya. És egyáltalán nem érzem, hogy megéri élni. Úgy kellene élnem, hogy szüntelenül boldog vagyok.

"Egy pillanat az egész, minden csak egy pillanat - tudja ezt az ember, persze tudja. De mennyire más tudni valamit, mint meg is tapasztalni."

"Jól megtanulta, milyen az: kórházazni.
Mindenekelőtt: egész embert kívánó.
A kórházazó az kórházba jár.
Máshova is. De csak aztán.
A kórházazó életét meghatározza, keretezi, átfogja a napi kórházazás.
A kórházazás, legalábbis Magyarországon, nem gyerekjáték és nem is babra megy.
A kórházazás teljes embert kíván. Mondhatnánk, erős, egészséges embert.
- Ezt az ütközetet megnyertük - mondta minden lelkesedés nélkül Stern doktor, mikor kilépett a műtőből, ahol először operálták Verát.
Jól mondta a sebész: a kórházazás háború. Csaták vannak és fegyverszünetek, békekötések és orvtámadások, haditanácsok és fellebbezhetetlen ítéletek.
Győzelem is van. Csak nagyon ritkán, az a baj.
A kórházban fekvő megadja magát orvosainak, és mindenekelőtt: övéinek, ha vannak. Ritka az a beteg, aki maga veszi kezébe a maga ügyét, aki a kardinális döntéseket maga felett maga hozza meg.
Az a kórházazó dolga.
Az orvosnak, ápolónak van baja épp elég - ritkán jut idő, erő a máséval bajmolódni.
A kórházazónak mindig magának kell döntenie.
Mindenben magunkra vagyunk utalva, hagyva, minden fontosabb döntést nekünk kell meghozni.
Lehet, hogy egy orvos nagyszerű, lehet, hogy egy osztály példamutatón működik; de a következő stációnál már egyáltalán nem biztos, hogy ez lesz a helyzet. És egyáltalán nem biztos az sem, hogy automatikusan továbbkerül a beteg. És ha kerül, az éppen megfelelő helyre kerül. Ezt mind-mind a kórházazónak kell tudnia vezérelnie, kontrollálnia.
Kézi vezérelni kell az ügymenetet, semmit sem szabad elengedni, hagyni menni a maga útján; mert nincsen maga útja semminek. Mert nincsen rend, nincsen rendszer, és ha van, akkor nem működik.
A kórházazás lankadatlan figyelmet követel.
Ügyelni kell mindenre, mindenre magamagának kell az embernek ügyelni. Van-e klozetpapír, vatta, tampon, gyógyszer éppen. Nem csepegett-e az infúzió le. Megtelt-e az ágytál, a zacskó. Ügyelni kell rá, hogy soha ne üssön be baj pénteken. Az csúnya hiba, pénteken bajba kerülni. Az nagy baj. Még a hétfő sem az igazi, mert akkor rengetegen vannak. Kedden tanácsos kapni vérzést, görcsöt, rohamot.
Ismerni kell a betegszállítás honi fortélyait, tudni kell bánni a portástársadalommal, tisztába kell jönni a fontosabb ápolónők gyermekeinek gondjával, bajával. Fontos a jó helyismeret is; minden kórház teli van hátsó bejáratokkal, menekülő-útvonalakkal, titkos folyosókkal.
És a kórházazásra rá kell szánni az időt. Az egészet.
A kórházazó sorban állás, sorban ülés, sorban fekvés nélkül nem úszhatja meg. Még a protekciós kórházazó sem.
A beteg és a kórházazó ideje kizökken.
Nem tehet senki erről. Ilyen a rendszer. Időtlen.
Aki kórházban van, vagy kijön onnan egyszer, vagy nem. De a kórházazó minden nap kijön. De másként mozog odakinn, mint aki nem jár be naponta. Magában hordja a kórházat odakint is.
A hatévnyi kórházazás, no meg az, ami az egésznek a vége lett, meghatározta Jenő hátralevő életét is. Nem másként élt aztán, hanem másként élte az életet.
A kórházazásnak persze vannak jó oldalai is.
Nem kell többé spekulálni, mit kezdjen magával az ember. A kórházazónak nem kell mennie nyaralni, nem kell messzire menni, a kórházazónak egyre megy: tavasz van-e vagy nyár, ősz-e vagy tél.
A kórházazás alakítja, neveli az embert. Pontosságra, fegyelemre szoktat. És mivel tökéletesen csinálni bajos, gyorsan koptat mindenféle önteltséget is.
A bökkenő csupán az, hogy a kórházazás szomorú dolog. A kórházazó elszomorodik. Szomorúan végzi a dolgát, tesz be tisztát, visz haza szennyest, táraz be üdítőt, szomorúan kél útra, ül kocsiba, száll villamosra, köszönget a portásnak, aki már csak éppen int, takarítónak, ápolónőnek, orvosnak, aki fene se tudja, hol szolgál amúgy, de mindig olyankor megy el, amikor mi éppen érkezünk.
A kórházazó szomorúan megy, szomorúan csinál, szomorúan jön vissza végig az úton, a hatalmas platánok alatt...
És szomorúan megy az életbe vissza, szomorúan issza meg kórházszigetelő sörét, szomorúan veszi meg az életkenyerét, szomorúan érkezik haza, szomorúan főz, etet, étkezik, vétkezik, tesz-vesz, jön-megy, él, bánt, szeret."

Disznóvágás Anyeknál

Sokan gondolják - tévesen -, hogy a jó disznóöléshez régi ruhák kellenek, amiket már nem féltünk. Nos, az igazság az, hogy a jó disznóölés elengedhetetlen kelléke ehhez képest a csúnya ruha, a lényeg, hogy minél hülyébben nézzünk ki.
Második kellék a pálinka, minél több, lehetőleg sörrel és borral felváltva keverve.
A jó disznóölést továbbá onnan ismerhetjük fel, hogy folyamatosan úgy érezzük, mintha elcsaptuk volna a gyomrunkat. A zsíros szagok, az alkohol és folyamatos ide-oda csipegetés - egy kis böllérmáj, egy kis abáléból épp most kimerített orr, egy kis kolbászhús kóstolgatás - mind fenntartják a folyamatos teltségérzetet.
Még egy fontos aranyszabály: mindenki tudja, hogy disznót ölni télen szokás, hacsak nyáron el nem törik a disznó lába és egy hrabali fordulattal élve el nem nyisszantjuk a torkát. A hatást viszont fokozhatjuk az ún. dermesztő hideggel! -15 fok ideális, és nagyjából 10 cm hó. A legjobb, ha befagyott tó/folyó is van a közelben, hogy a hölgyek izgulhassanak a részegen a jégre tántorgó férfiak miatt.
Fontos még a jó disznóölés során a zene. Manapság az elit fiatalok körében kevésbé hódít a Nóta tv, vagy a "Jó ebédhez szól a nóta" - leginkább Dj Sasha vagy Richie Hawtin mixek közül érdemes válogatnunk, dallamaik tökéletesen csengenek össze a daráló és a hurkatöltő keltette zajokkal.
Jót tesz még a hangulatnak, ha van állat a háznál. Legjobb erre a célra a kutya, főleg a tacskó, olyan, amelyik macskákkal barátkozik. Lehetőleg legyen öreg és picit zsémbes, és ólálkodjon a hús körül.
Ha mindez együtt van, még kell egy disznó is, legalább is nem árt ha van.
Kezdődhet a móka.

:)

Akkor legyen inkább az olcsóbb!

Egy órányi Kléta olvasás után végre bejutottam öt percre Szelényi doktornőhöz, aki kedvesen kiírt mára és tegnapra hányás-hasmenés borzalom kipihenésére. Figyelmeztetett, hogy tartózkodjak a tejtermékek fogyasztásától, mert akkor továbbra is hasmenésem lesz. Ezek után nem tájékoztattam, hogy a 24 órás koplalás után én bizony egy jó adag tejes kávéval indítottam a napot ma reggel, és hazaérvén egy újabb adagot készülök elfogyasztani.
Kifelé menet megkérdeztem, hogy nyitva hagyjam-e az ajtót, erre a doktornő eltorzult arccal, kikerekedett szemekkel szólt vissza: "Jézusom, csak azt ne!". Persze nem a sorra kerülő betegek elől akarta elzárni magát, hanem a betóduló hidegtől. A Szondi utcai háziorvosi rendelőben ugyanis nincs fűtés. Minek is, még túlságosan kimelegednének a betegek.
Hazafelé megállapítottam, hogy Pest hóesésben szörnyű látvány, mert koszos, saras, és az utcákat ellepik a nyugdíjasok, akik ilyenkor a csúszós járdán még lassabban botorkálnak.

A kisboltban vettem egy kis párizsit, mondtam a pultban álló sapkás hölgynek (talán a pult mögött sincs fűtés?), hogy a pickből legyen kedves 15 dekát, mondta hogy az 2250, de van marhapárizsi 1550-ért, mondtam, jó akkor legyen inkább az olcsóbb és 10 deka. Rémes ez az egész, azt hiszem, sosem fogom megszokni a "szegénységet". Persze tudom, ez még nem is a legalja, de én, aki falusi kislány korában nyaranta 20 méter megtételével a minden elképzelhető jót tartalmazó kertben találtam magam és reggelire akár 3 paradicsomot is megehettem az (egyenesen a pipi fenekéből 5 perce érkező) sült/főtt tojások mellé, szóval hogy én nehezen viselem a kemény pesti telet, meg a 10 deka párizsit egy zsemlével és íztelen műparadicsommal. Vettem egy nagy brokkolit, majd attól hátha úgy érzem, ettem valami egészségeset.

Na de tényleg rémes ez, két és fél éve szakadtam el anyuéktól és dacára a legnehezebb első időknek, amikor sokszor egy zacskó tesco virsli volt az egy hétre való ételem, azt hiszem tényleg sosem fogok ehhez hozzászokni. Anyuék nem voltak sosem azok a tipikus "újgazdagok", de arra mindig odafigyeltek, hogy a hűtőnk telis tele legyen finomságokkal. Ha most ott lennék náluk, kinyitnám a hűtőt, biztos lenne benne 3-4 féle felvágott, sok tej, vaj, mindenféle szendvicsre való krémek, virsli, kolbászok és többféle sajt! Hihetetlen, de az elköltözésem utáni idők egyik legnagyobb csalódása az volt, amikor a boltban rájöttem, hogy a sajt luxusnak számít.
Ha a saját hűtőmbe nézek, az csak silány másolata a régi, békebeli családi hűtőnek.

És én még csak nem is panaszkodhatok, mert egyrészt nem minimálbérből élek, másrészt 47 ezerből Magyarországon amúgy is csudijól meg lehet élni. Mondta Matolcsy "47 ezer forintból ma nagyon jól meg lehet élni" György, közgazdász, publicista, politikus. Magyarország nemzetgazdasági minisztere.


vasárnap reggelek



Nincs a fejemben semmi megváltó gondolat, csak ülök a gép előtt és próbálom magam összekaparni. Vasárnap reggel van, holnap újra indul a kerék...
Azt hittem mára jobb lesz.

Csak várom, hogy felszabaduljak végre, de nem tudok. Jó, tudom, ratyi a kalkbrennerre végiggondolni az életem, de ez a szám pont olyan vasárnap reggeles. Amikor végkimerülés előtt még bulizol egy hatalmasat és vasárnap reggel elégedetten pörgeted vissza az előző este emlékeit, amik olyan erősek, hogy elsöpörtek minden azelőttit - a gondok már el sem férnek az agyadban. Clear vagy, süt a nap, megcsillan a havas földön a fénye.

Nem vagyok clear. Ez hiányzik. Sóvárgok utána.